KENDRIYA VIDYALAYA N A L BENGALURU-17

2016-17

COMMITTEES

Sl No

Committee

Names of Incharge & Members

 

 

Mr/ Mrs

1

Admission

S.N.Patil I/C

 

 

Kalaichelvi P

B.Purnima

Maya Yadav

 

2

Examinations(Internal)

Radhika Nagarajan I/C

 

 

Vidya More

 

 

R.G.Bhat

 

 

Jyothi N.Pillai

 

 

 Khushnam  P N

 

 

Subra Dutta I/C

 

 

Nalini Madhavan

 

 

Leela Singh

 

 

Maya Yadav

3

Examinations(External)

Sivagopalan P I/C

 

 

R G Bhat

 

 

E.Deeva

4

Examination(CBSE)

V.Balasaraswathy I/C

 

 

B.Banumathy

 

 

R G Bhat

5

Academics

Hajra Shaikh I/C

 

 

V Balasaraswathy

 

 

H R Puttalakshmi

 

 

B Banumathy

 

 

Radhika Nagarajan

 

 

Reeta Rani Sikka

 

 

C.Venkatagiri  (HM)

 

 

Sukla Dutta

 

 

Durga Shivakumar

 

 

C N Geeta

 

 

G N Jayalakshmamma

6

Time Table

Sudha Jacob I/C

 

 

Shweta Joshi

 

 

Durga Shivakumar  I/C

 

 

Jessie Nirmala

 

 

Surendran Nambiar

7

CCA

Anu Susan Mathews  I/C

 

Internal Competitions

Rita Sengupta

 

 

Uma Rani

 

 

Shweta Joshi

 

 

Computer Instructor

 

 

Rama Nair I/C

 

 

Sukla Dutta

 

Function & Celebrations

Rita Sengupta I/C

 

 

Supreetha P Suresh

 

 

 Khushnam P N

 

 

Jyothi N  Pillai

 

 

Rama Nair I/C

 

 

Maline Sellappa

 

 

Subra Dutta

 

 

Satya Tiwari

 

 

Sanjay  Kumar Gupta

9

Bulletin Boards & House Boards

Anu Susan Mathews  I/C

 

 

Rita Sengupta

 

 

Avinash Kerketta

 

 

S N Patil   HOUSE MASTER-TOPAZ

 

 

Hajra Shaikh HOUSE MASTER-EMERALD

 

 

V.Balasaraswathyy HOUSE MASTER SAPPHIRE

 

 

Radhika Nagarajan HOUSEMASTER -RUBY

 

 

Maya Yadav HOUSEMASTER -TOPAZ

 

 

C N Geeta HOUSE MASTER - EMERALD

 

 

Sukla Dutta HOUSEMASTER -SAPPHIRE

 

S K Gupta  HOUSEMASTER-RUBY

10

Morning Assembly

Anu  Susan Mathews  I/C

 

 

Rita Sengupta

 

 

 V SreeLakshmi

 

 

E.Deeva

 

 

Supreetha P Suresh

 

 

Avinash Kerketta

 

 

 Class Teachers/Co class Teachers

11

PA System

P Ramakrishna I/C

 

 

M V Swamy

 

 

 R Narayanappa

 

 

J George

12

Photography

 Avinash Kerketta I/C

 

 

E.Deeva

 

 

Khushnam P N

13

News Paper in Education

Rita Sengupta I/C

 

 

B B Kumar

 

 

Jyothi N  Pillai

14

Maths Lab(including exhibition,training for NTSE)

B Banumathy I/C

 

 

Rasool Shaik

 

 

K Bhaskaran

 

 

Durga Shivakumar

 

 

Sanjay Kumar Gupta

 

 

Surendran Nambiar

15

Olympiad Exams

B B Kumar I/C

 

 

Arti Prasad

16

Junior Science Lab

Arti Prasad I/C

 

 

Swetha Joshi

17

CS 54

V .Balasaraswathy I /IC

 

 

Durga Shivakumar I/C

18

UBI uploading

H R Puttalakshmi I/C

 

S N  Patil

 

 

Durga Shivakumar

 

 

Kavitha

19

Civil Work(including maintenance & repair )

 P Ramakrishna I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

E.Deeva

 

 

B.Purnima

 

 

G N Jayalakshmamma

 

 

 

20

Electric Work

 P Ramakrishna I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

Surendran Nambiar

 

 

Rama Nair

21

Purchase Committee

Sivagopalan P I/C

 

 

R G Bhat

 

 

Avinash Kerketta

 

 

E.Deeva

 

 

C.Venkatagiri ( HM)

 

 

K Kalpana

 

 

Sanjay Kumar Gupta

22

Furniture

R G Bhat I/C

 

 

B B Kumar

 

 

Khushnam P N

 

 

Surendran Nambiar

23

Gardening

Sivagopalan P  I/C

 

 

R G Bhat

 

 

Arti Prasad

 

 

Sukla Dutta

 

 

Surendran Nambiar

24

Monitoring the work of security

E.Deeva I/C

 

 

B B Kumar

 

 

 J George

25

Cleanliness(including supervising the work of housekeeping staff)

V Balasaraswathy  I/C

 

 

R G Bhat

 

 

Durga Shivakumar

 

Ground Floor(Boys)

R G Bhat

 

 T Kusha

 

First Floor (Boys)

 Khushnam P N

 

J George

 

Second Floor(Boys)

B Bhaskaran

 

J George

 

All Floors(Girls)

Saraswathi

26

Eco-Club

Sivagopalan P I/C

 

 

Arti Prasad

 

 

Shweta Joshi

27

Integrity Club

V Sreelakshmi I/C

 

 

Vidya More

 

 

Jyothi N Pillai

 

 

TGT Sanskrit

28

Sadbhavana  Club

Reeta Rani Sikka I/C

 

 

Khushnam P N

 

 

Uma Rani

29

Science Club

Hajra Shaikh I/C

 

 

V Balasaraswathy 

 

 

Sudha Jacob

 

 

S N Patil

30

Literary Club

Radhika Nagarajan I/C

 

 

B.B.Kumar

 

 

R.G.Bhat

31

Cyber Club

H R PuttaLakshmi I/C

 

 

Computer instructor

 

 

Supreetha P Suresh

32

Art and Craft Club

Avinash Kerketta  I/C

 

 

SUPW Girls

 

 

P Ramakrishna

33

Maths Club

B Bhanumathy I/C

 

 

Rasool Shaikh

 

 

K Bhaskaran

 

 

TGT Maths

34

Guidance  & Counselling

Radhika Nagarajan I/C

 

 

 Khushnam P N

 

 

C Venkatagiri (HM)

35

NAEP

 V SreeLakshmi I/C

 

 

B Bhaskaran

 

 

Shweta Joshi

36

Website Updation

H R PuttaLakshmi I/C

 

 

Computer instructor

 

 

Kavitha

 

 

 P Ramakrishna

37

VMC

 

 

 TeacherMember

Kalpana k

 

Minutes

Jyothi N  Pillai

38

Grievance Cell(SC/ST)

Sivagopalan P  I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

Sujatha Gangadhar

 

 

Rama Nair

 

 

Nalini Madhavan

39

Grievance Cell(Girl/Women)

 B Banumathy I/C

 

 

Jyothi N Pillai

 

 

Saraswathi

40

Library Committee

Supreetha P  Suresh I/C

 

 

V Balasaraswathy

 

 

Radhika Nagarajan

 

 

Rita Sengupta

 

 

 Khushnam P N

 

 

Sukla Dutta

41

Late Comers

Anu Susan Mathews   I/C

 

 

Rasool Shaik

 

 

Surendran Nambiar

42

Educational Trip

S N Patil I/C

 

 

R G Bhat

 

 

 Khushnam P N

 

 

E Deeva

 

 

Avinash Kerketta

 

 

Subra Dutta

 

 

Surendran Nambiar

 

 

Rama Nair

43

Sports

E Deeva I/C

 

 

Sujatha Gangadhar

 

 

K Kalpana

 

 

Surendran Nambiar

 

 

Sanjay Kumar Gupta

 

 

Satya Tiwari

44

Scouts & Guides

R G Bhat I/C

 

 

Rasool Shaik

 

 

Avinash Kerketta

 

 

Anu Susan Mathews 

 

 

Rama Nair

 

 

 K Kalpana

 

 

Sujatha  Gangadhar

 

 

B Purnima

 

 

Subra Dutta

 

 

G N Jayalakshamma

 

 

Maline Sellappa

 

 

Maya Yadav

45

NCC

E Deeva

 

 

Surendran Nambiar

 

 

Shweta Joshi

46

Rajbasha

Radhika Nagarajan I/C

 

 

Vidya More

 

 

 V Sreelakshmi

 

 

Rama Nair

47

Medical Checkup

E Deeva I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

 All class Teachers

48

First Aid

E Deeva I/C

 

 

B B Kumar

 

 

G N Jayalakshamma

 

 

Subra Dutta

49

Discipline

 Sivagopalan P I/C

 

 

E Deeva

 

 

S N Patil

 

 

Arti Prasad

 

 

Reeta Rani Sikka

 

 

Sanjay Kumar Gupta

 

During Break and after 

All class teachers

 

school bell

M V Swamy

 

 

Narayanappa

50

Audio Visual Aids

Reeta Rani Sikka I/C

 

 

 

51

Teaching Aids

Reeta Rani Sikka  I/C

 

 

 Khushnam P N

52

TLM

C N Geetha I/C

53

CMP

Sukla Dutta I/C

54

RESOURCE ROOM

Surendran Nambiar I/C

 

 

Maya Yadav

 

 

Satya Tiwari

 

 

 

55

Vidyalaya Magazine

Radhika Nagarajan  I/C

 

 

Anu Susan Mathews

 

 

Jyothi N  Pillai

 

 

Vidya More

 

 

R G Bhat

56

CCE

Rita Sengupta I/C

 

 

All Convenors:

 

 

Eng- Anu Susan Mathews

 

 

Hindi - Radhika Nagarajan

 

 

Maths - Banumathy B

 

 

Science-V.Balasaraswathy

 

 

Sst-Reeta Rani Sikka

 

 

Skt-R G Bhat

57

Shala Darpan

B Banumathy

 

 

V Balasaraswathy

58

Vision Misson

V Balasaraswathy

 

 

Rita Sengupta

 

 

R G Bhat

 

 

Avinash kerkatta

 

 

Rama Nair

 

 

Subra Dutta

59

Student Hand Book &Calendar

Rita Sengupta I/C

 

 

Shukla Dutta

60

Overall Co ordination

Vice Principal