KENDRIYA VIDYALAYA N A L BENGALURU

   2015-16

COMMITTEES

Sl No

Committee

Names of In -charge & Members

 

 

Mr/ Mrs

 

OVERALL COORDINATION

 

R Raghunathan ,Vice Principal

 

1

Admission

S.N.Patil I/C

 

 

Kalaichelvi

B.Purnima

G.N Jayalakshmamma

C N Geetha

2

Examinations(Internal)

Radhika Nagarajan I/C

 

 

Vidya More

 

 

R G Bhat

 

 

Jyothi  N.Pillai

 

 

Md. Khushnam

 

 

Sujatha Gangadhar I/C

Surendran Nambiar

Nalini Madhavan

Satya Tiwari

3

Examinations(External)

P.Sivagopalan I/C

 

 

R G Bhat

E.Deeva

4

Examination(CBSE)

B.Banumathy I/C

 

 

V.Balasaraswathy

R G Bhat

5

Academics

R.Raghunathan (Vice-Principal)

 

 

H.R.Puttalakshmi I/C

 

 

V Balasaraswathy

 

 

B Banumathy 

 

 

Radhika Nagaraj

 

 

Rita Rani Sikka

C Venkatagiri (HM)

Sukla Dutta

6

Time Table

Sudha Jacob  I/C

 

 

Jyothi.N.Pillai

 

 

Sukla Dutta I/C

 

 

Jessie Nirmala

 

 

S K Gupta

7

CCA

Anu Susan Mathews I/C

 

Internal Competitions

Rita Sengupta

 

 

Supreetha Suresh

 

 

Computer  Instructor

 

 

K Kalpana I/C

 

 

Durga Shivakumar

Purnima

Malini Sellappa

 

Function & Celebrations

Rita Sengupta I/C

 

 

Supreetha Suresh

 

 

Jyothi N Pillai

 

 

B.B.Kumar

 

 

K Kalpana I/C

 

 

Durga Shivakumar

 

 

B Purnima

 

 

Malini Sellappa

 

 

8

Bulletin Boards & House Boards

Anu Susan Mathew  I/C

 

 

Rita Sengupta

 

 

Supreetha Suresh

 

 

House Masters

 

 

Nalini Madhavan

 

 

Leela Singh

 

 

S K Gupta

 

Surendran Nambiar

9

Morning Assembly

Rita Sengupta I/C

 

 

 V SreeLakshmi

 

 

Supreetha Suresh

 

 

E Deeva

Malini Sellappa

Avinash Kerketta

 

 

Class Teachers/Co Class Teachers

11

PA System

Ramakrishna I/C

 

 

M V Swamy

 

 

Narayanappa

 

 

J. George

12

Photography

Avinash Kerketta  I/c

 

 

E.Deeva

 

 

Md.Khushnam

 

 

13

News Paper in Education

Rita Sengupta I/C

 

 

B B Kumar

 

 

Jyothi N Pillai

 

 

Subra Dutta I/C

 

 

Jessie Nirmala

14

Maths Lab(including exhibition,training for NTSE)

Banumathy I/C

 

 

Rasool Shaik

 

 

K Bhaskaran

 

 

Durga ShivaKumar

 

 

Nalini Madhavan

15

Olympiad Exams

B B Kumar I/C

 

 

Arti Prasad

 

 

Kalaichelvi

16

Junior Science Lab

Arti Prasad I/C

 

 

TGT Biology

17

UBI Uploading

S.N.Patil I/C

 

 

H R Puttalakshmi

Kavitha

Sukla Dutta I/C

18

Civil Work(including maintenance & repair )

Ramakrishna I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

E.Deeva

 

 

Nalini Madhavan

 

 

Jessie Nirmala

 

 

Sanjay Kumar Gupta

19

Electric Work

Ramakrishna I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

Surendran Nambiar

 

 

G N Jayalakshamma

20

Purchase Committee

R G Bhat I/C

Supreeta Suresh

 

 

Avinash Kerketta

 

 

E.Deeva

 

 

C Venkatgiri- (HM)

 

 

S K Gupta

21

Furniture

R G Bhat I/C

 

 

K Bhaskaran

 

 

Md.Khushnam

 

 

Surendran Nambiar

22

Gardening

P Sivagopalan I/C

 

 

Arti Prasad

 

 

Sukla Dutta

23

Monitoring the work of security

E.Deeva I/C

 

 

B B Kumar

 

 

S K Gupta

24

Cleanliness(including supervising the work of housekeeping staff)

Avinash Kerketta  I/C

 

Ground Floor(Boys)

D P Upadhaya

 

T Kusha

 

First Floor(Boys)

K Bhaskaran

 

J George

 

Second Floor(Boys)

Md. Khushnam

 

 

All Floors(Girls)

Saraswathi

 

Ground Floor

Class Teachers of particular floors

 

First Floor

 

 

Second Floor

 

25

Health-Club

ShivaGopalan I/C

 

 

Arti Prasad

 

 

TGT.Science

26

Integrity Club

V Sreelakshmi I/C

 

 

 K Bhaskaran

 

 

Vidya More

 

 

D.P.Upadhyaya

27

Sadbhavana Club

Rita Rani Sikka I/C

 

 

Md. Khushnam

 

 

TGT Science

28

Science Club

Sudha Jacob I/C

 

 

S N Patil

 

 

PGT Chemistry

29

Literary Club

RadhikaNagarajan I/C

 

 

B.B.Kumar

 

 

R.G.Bhatt

 

 

Jyothi N Pillai

30

Cyber Club

PuttaLakshmi I/C

 

 

P Ramakrishna

 

 

Computer Instructor

31

Art and Craft Club

Avinash Kerketta  I/C

 

 

Teacher Incharge-SUPW Girls

 

 

 P Ramakrishna

32

 

 

 

Maths Club

 

 

 

B BanumathyI/C

Rasool Shaik

K Bhaskaran

TGT Maths

33

Guidance  & Counselling

Radhika Nagarajan

 

 

C Venkatgiri(HM)

34

NAEP

V SreeLakshmi I/C

 

 

Bhaskaran

35

Website Updation

PuttaLakshmi I/C

 

 

Computer instructor

P Ramakrishna

 

 

Kavitha

 

 

(Information regarding enrollment staff salary etc)

36

VMC

 

 

Teacher Member

Supreetha Suresh

 

Parent Member

 Surendran Nambiar

 

Minutes

Jyothi Pillai

37

NCC

E Deeva I/C

 

 

S K Gupta

38

Grievance Cell(SC/ST)

P Sivagopalan I/C

 

 

Avinash Kerketta

 

 

Sujatha Gangadhar

 

 

Rama Nair

 

 

Nalini Madhavan

 

 

 

39

Grievance Cell(Girl/Women)

Banumathy I/C

 

 

Jyothy Pillai

 

 

Saraswathi

40

Library Committee

Supreetha Suresh I/C

 

 

V Balasaraswaty

 

 

Radhika Nagarajan

 

 

RitaSengupta

 

 

B B Kumar

 

 

Leela Singh

Satya Tiwari

 

 

Surendran Nambiar

 

 

Kalaichelvi

41

Late Comers

D P Upadhaya

K.Bhaskaran

 

 

Avinash Kerketta

Rama Nair

S K Gupta

 

 

Surendran Nambiar

Subra Dutta

42

Educational Trip

R G Bhat I/C

Md Khushnam

 

 

E Deeva

 

 

Avinash K

 

 

Surendran Nambiar

 

 

Leela Singh

Kalaichelvi

43

Scouts & Guides

R G Bhat I/C

 

 

Rasool Shaik

 

 

Avinash K

Anu Susan Mathews

 

 

Rama Nair

 

 

Kalpana

 

 

Sujatha

 

 

Purnima

 

 

 G N Jayalakshamma

 

 

Malini Selappa

 

 

Subra Dutta

44

Rajbasha

Radhika Nagarajan I/C

 

 

Vidya More

 

 

V Sreelakshmi

 

 

Rama Nair

45

Medical Checkup

E Deeva I/C

 

 

Rasool Shaik

Yoga Teacher

 

 

HM & All class Teachers

46

First Aid

E Deeva I/C

 

 

B B Kumar

 

 

G N Jayalakshamma

Subra Dutta

Kalpana

47

Discipline

E Deeva I/C

 

 

P Siva Gopalan

 

 

S N Patil

 

 

S K Gupta

 

 

Arti Prasad

Reeta Rani Sikka

 

 

S K Gupta

 

During Break and after school bell

M V Swamy

Narayanappa

48

Audio Visual Aids

Reeta Rani Sikka I/C

49

Teaching Aids

Reeta Rani Sikka  I/C

 

 

Md. Khushnam

C N geetha

50

Vidyalaya Magazine

Radhika Nagarajan  I/C

 

 

Anu Susan Mathews

 

 

Jyothi N  Pillai

 

 

Vidya More

51

CCE

Rita Sengupta I/C

 

 

Subject Committee Convenors:

 

 

Eng- Anu Susan Mathews

 

 

Hindi - Radhika Nagarajan

 

 

Maths - Banumathy.B

 

 

Science-V.Balasaraswathy

 

 

Sst-Reeta Rani Sikka

 

 

Skt-R G Bhat

52 

 

        

Student Handbook & Calendar

 

Rita Sengupta I/C

Sukla Dutta